Otevírač srdcí

smečka

Evžen je dlouhosrstý německý ovčák, nejmladší člen naší smečky. Přivedl ho k nám pohnutý osud. Byl zachráněn z nevyhovujících podmínek, podvyživený, nedorostlý a zanedbaný. Původně měla být naše domácnost jen přestupní stanicí do nového domova, ale po několika dnech, kdy jsem ho pozorovala, jsem si jeho miloučkou povahu a smysl pro humor natolik zamilovala, že jsem jej zařadila do smečky. Mí psi reagovali neuvěřitelně. Jakoby věděli, co má tohle malé, zubožené štěňátko za sebou, tolerovali s mimořádnou trpělivostí jeho nesmělé pokusy o seznámení a něžně ho vychovávali. To oni rozhodli, že zůstane.

Evženek, který neznal vůbec nic a uměl si hrát jen s miskou s vodou, kterou měl pravděpodobně jako jedinou hračku, neúnavně způsoboval potopy v naší hale, čváchal se v misce a nakonec ji popadl do zubů a překlopil si ji na hlavu. Pokaždé jsem ho našla sedět v obrovské kaluži vody, celého promočeného s nevinným, hloupoučkým výrazem říkajícím: „Promiň, já jsem nechtěl.“ Ve snaze dohnat všechno vědění se opakovaně pokoušel přečíst několik knih, včetně již zcela nedostupné vegetariánské kuchařky. Podle příručky se také pokoušel ušít týpí. Literaturu doslova žral! Několik skutečných skvostů naší knihovny skončilo v cárech na podlaze. Nepočítám všechny ohlodané vařečky, příbory, boty vynesené na zahradu a okousané nohy židlí a stolů. K jeho cti však budiž fakt, že oplývá skutečně vytříbeným vkusem. Vždy si vybírá kvalitní značky obuvi a k okusu volí zejména nábytek z období Biedermeier. Žádný z mých psů nikdy v takové míře neničil zařízení bytu. Ovšem Evženek, krom potřeby saturovat svou nedosycenost v orální oblasti, oplývá také neuvěřitelným vtipem. Právě tento jeho osobnostní rys otevřel brány mého srdce. Kdo mě zná, ví, že dokážu být ve vztahu ke psům velmi důsledná a nesmlouvavá, umím dobře nastavovat hranice a je-li to potřeba vyžaduji skutečně striktně jejich dodržování. Evžen mě ovšem během několika vteřin obměkčil svým dokonale nevinným výrazem. Jeho roztomilé, nekoordinované poskakování, hluboké ponory jediným plavným skokem do hlubin pelechu a následující parakotoul a záměrné klouzání po hladkých podlahách mě tolikrát upřímně, ze srdce rozesmály, že jsem jej prostě nemohla poslat do jiného domova. A tak se u nás definitivně zabydlel.

Smířila jsem se s faktem, že pejsek, jehož věk jsme podle zubů určili na 9 měsíců, nyní vypadá jako 5ti měsíční štěně a pravděpodobně z něj nikdy nebude opravdový ovčák. Asi zůstane takovou ovčáčí bonsají a jeho uši se už nikdy nepostaví. Věděla jsem, že tohle umolousané štěňátko s námi ještě dlouho nebude chodit na pořádné procházky, protože po 10ti minutách chůze si lehá a nemůže dál. A bylo mi jasné, že jeho výchova nebude snadná, protože se všeho bál, když na něj někdo sáhnul, počůral se a možná se nám jej nikdy nepodaří plně rehabilitovat. Vnitřně srozuměná se všemi těmito fakty jsem cítila obrovskou lásku a hřejivý pocit kolem srdíčka si mi rozléval pokaždé, když jsem se na něj podívala. Všechny rozumné argumenty, které můj mozek dokázal vyprodukovat, šly stranou. Evženek je prostě otevírač srdcí.

Začali jsme jej krmit syrovou stravou, stejně jako ostatní členy naší smečky. Evženkovy nesmělé pokusy zkoumat všechny ty nové věci v misce byly zdrojem nekonečného smíchu. Nedůvěřivě hleděl na kuřecí krky několik dlouhých vteřin, pak se vyjeveně koukal na ostatní psy: „Vy to jako jíte? Tohle je k jídlu? Není to náhodu hračka? Co se stane, když tu věc vyhodím do vzduchu?….Jůůů jak to hezky pleskne, když to spadne na zem!“ Začala jsem mu dávat maso mleté, hůř se na něm klouže po podlaze. Kvalitní strava dělala zázraky a malý ovčounek se začal proměňovat před očima. Rostl, jako bychom jej intenzivně hnojili. Prasečí nožičky, bio hovězí lůj, kuřecí křidýlka a drcené vaječné skořápky a už stálo jedno ucho a za pár týdnů druhé. Pomalu se začala zlepšovat i jeho kondička. Po měsíci a půl už ušel třičtvrtěhodinovou prochajdu s celou smečkou.

Jediný, kdo Evženkův příchod nesl tragicky, byl Night, můj královský pudl. Maminčin mazánek spadl z lopatky. Jeho uražené pohledy mě pronásledovaly kuchyní: „Ty to tak jako necháš? Vždyť se TO neumí chovat! Co na něm jako vidíš?!“ Po pár týdnech ovšem Evženka přijal i on a dnes si společně nadšeně hrají.

Z nesmělého rozcuchaného miminka vyrost krásný, ušlechtilý pes. Dohnal všechno. Mohutná hlava a dlouhá, zářivá srst, zdraví a síla z něj čiší na všechny strany. Ne, není to pudl, které obdivuji pro jiskřivý ostrovtip, inteligentní žertíky a jemné šibalské pošťuchování. Evženek srší bodrým, zemitým humorem. Je laskavý, mírumilovný a neskutečně vděčný. Když se mu podívám do hlubokých hnědých očí, vidím nevinnost a upřímnou oddanost.

Teď, když dospěl dostal šanci podělit se o své láskyplné srdce s ostatními lidmi. Na zkoušku jsem jej vzala na canisterapii se seniory. Byla to trochu sázka do loterie. Bude dostatečně silný, aby ustál takové nároky? Bude mít dost energie, aby se o ní dělil? Když poprvé vstoupil do místnosti s nemocnými lidmi na vozících, trochu se zarazil, podíval se na mě a já v jeho očích četla otázku: „Co je to s nimi? Proč se nehýbou?“ „Pojď,“ říkám mu „seznámím tě s nimi.“ Pomalu a trochu nedůvěřivě kráčel od jednoho k druhému, přičichnul k nohám staré paní a jemně je olízl, pak se k ní posadil a delikátně položil svou velikou hlavu přímo pod její průsvitné ruce. Pohlédl na mně a očima říkal: „Mám je rád, mami. Do mého srdce se vejdou všichni, tak jako jsem se já vešel do tvého.“

Přečteno: 10 484x

7 komentářů u “Otevírač srdcí

  1. Moc hezký dojemný příběh a držím palečky s Vaší smečkou !!! Spousta lidí by si z Vás měla vzít příklad….Hodně štěstí a radosti do budoucna.

  2. Mag, to je nádhera !! Je to zároveň hodně humorné, ale taky bohužel až dojemně skutečné. Jsem moc moc ráda, že sis Evženka nechala. U tebe má chlapeček opravdovskou záruku šťastného života. Po tom, čím si prošel jako miminko, si zaslouží být členem tvé smečky. A jak jsi sama poznala, takový pejsek dovede obohatit i tak zkušeného, a všemi různými psy protřelého profesora psích duší, jako jsi ty.
    Věřím, že tak je to opravdu nejlepší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>