Neskákej! Říkám ti, NESKÁKEJ!

Skákání na lidi je vnímáno, jako zásadní prohřešek proti etiketě jak cvičiteli, kteří používají tresty, tak trenéry, kteří cvičí zásadně pozitivními metodami. Patří mezi nejčastěji zmiňovaný problém, se kterým se perou naši klienti, když přicházejí na výcvik.  Podívejme se dnes na toto chování. Skákání může mít mnoho variant, od prostého položení předních pacek na naše nohy, po škrábání, skákání s kousáním, až po divoké skočení do obličeje, kdy se vlhký nos psa zanoří do vaší nosní prepážky. Obvykle toto chování vnímame, jako velmi nepříjemné, zejména tehdy, když na sobě máme světlý, čerstvě vypraný oděv a venku je po kotníky bláta. Vůči psíkovi není vůbec fér, skákání řešit až v tomto okamžiku. Inu on nezná cenu vašeho parádního kabátu  a nerozumí pojmu „do teď byl čistý!“

Skákání je chování, které má kořen v prostém rozdílu našich výšek. Psi se zdraví očicháním či oblíznutím obličeje. Je to jejich způsob, jak slušně a zcela v mezích etikety říci „Ahoj, rád tě vidím.“ Vzhledem k tomu, že náš obličej je pro psa nedosažitelně vysoko, musí si povyskočit. Je opravdu takový problém, po návratu domů sklonit se, pejska přidržet dole a s psíkem se pozdravit na zemi? Není třeba nechat si slízat make up. V podstatě stačí pejska podržet za obojek na zemi a nechat jej několikrát oblíznout vzduch v blízkosti vašeho obličeje. Když přicházíte domů, také se zdravíte se členy domácnosti. Jste to vy, koho váš pes chce, po vaší pozornosti touží. Nechce hračku ani pamlsek, chce vás!

Skákání je také také způsob, jak upoutat na sebe pozornost. Rodiče dobře znají situaci, kdy jsou zabraní do hovoru s jinou osobou a jejich potomek několikrát slušně řekne „Mamííí..“, když však maminka nereaguje, začnou své chování stupňovat, třeba proto, že je zrovna tlačí močový měchýř. I váš pes třeba zkusí několikrát na vás významně kouknout, žduchnout nosem, když tyto pokusy nevedou k cíli, vyskočí na vás, aby jste si ho konečně všimli.

Cvičitelé, kteří používají tresty doporučují mnoho vynalézavých způsobů, jak psíkovi toto chování znepříjemnit. Chytit psa za kůži a rázně jej sundat dolů, což často vede k tomu, že se pejsek ještě více rozdovádí a raduje se, že si jej konečně někdo všimnul a konečně ten natvrdlý člověk pochopil, že si chce hrát. Technika, kterou jsem nikdy nepochopila, je šlápnutí psovi na zadní nohu. Když jsem se o to v prehistorických časech pokoušela, nikdy jsem se netrefila. Jiní trenéři doporučují skákání ignorovat, aby nepřinášelo odměnu v podobě pozornosti. Vzhledem ktomu, že toto chování je v psovi tak hluboko zakódováno, prostá ignorace přináší pouze frustraci, zoufalství a výbuch před vyhasnutím. Psík začne navíc štěkat, škrábat, tahat vás za nohavici a kousat. Přirozeně, když nechápete jeho prostý požadavek. Je téměř nemožné, aby pochopil, že si má sednout, když ho to nikdy nikdo nenaučil. Navíc je velmi snadné takto psa naučit řetězec chování: „vyskočím, sednu si, dostanu odměnu“ a skání se stejně nezbavíte.

Co tedy dělat? Předně se s pejskem zdravte na zemi a dopřejte mu čas a prostor, aby si užil potěšení z vaší přítomnosti. Pak také klikejte (a tady je klikr nezbytný, protože jde o takové zlomky vtěřin, že prostě nestihnete slovně pochválit včas) za to, že pejsek JE s vámi se všemi čtyřmi na zemi. Video psí školy Dogmantics vám pomůže udělat si obrázek jak na to.

Zavojete na psíka a klikněte v okamžiku, kdy se k vám blíží, před tím, než stihne vyskočit. Dokud má všechny čtyři na zemi, položte pamlsek na zem. Díky tomu, že bude očekávat odměnu na zemi a ne nahoře od vás získáte extra čas. Jakmile psíkovi dojde, co od něj očekáváte, můžete kliknutí pozdržet a kliknout mu za to, že s vámi v klidu stojí. Pokud na vás psík vyskočí, prostě psíka ignorujte, udělejte krok stranou, aby musel dát tlapky dolů a začněte nanovo.  Smysl spočívá v tom, že pesjka učíme, co od něj chceme, tedy , aby s námi byl v klidu bez skákání, místo toho, abychom ho trestali za nežádoucí chování. Dalším krokem je zdokonalení této dovednosti v jiných situacích – když někdo vchází do dveří nebo se snaží s psíkem navázat kontakt. Pro tetno nácvik je vhodné mít pejska z počátku na vodítku. Nejprve klikejte v okamžiku, KDYŽ člověk předvádí chování, která mohou u psa vyvolat skákání. Jakmile je pejsek v klidu, klikejte za klid. Pokud je pejsek příliž rozrušen, vraťte se k mnohem klidnějším pohybům a zvukům. Důležité je, aby byl psík úspěšný. Všimněte si, že Emily na videu kliká již v okamžiku, kdy VCHÁZÍ do dveří!

Tipy:

  1. Naučte nejprve pejska chování, které chcete, aby dělal místo skákání
  2. Neodměňujte skákání svou pozorností
  3. Upevněte žádoucí chování tréninkem situací, v kterých chcete, aby psík neskákal, aby měl možnost chování v těchto situacích zobecnit
  4. Předejděte skákání v situacích, kdy nemáte náladu trénovat například tím, že pejsek bude na vodítku nebo ve své kleci či štěněčí ohrádce.
Přečteno: 16 971x

1 komentář u “Neskákej! Říkám ti, NESKÁKEJ!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>